Po elementu vody, který vládne lednu a únoru, je březen měsícem, který patří elementu dřeva. Ten symbolizuje růst, vývoj, tvůrčí sílu. Dřevo je jediným z elementů, který neustále roste a rozvíjí se.
Jedná se o orgán, který je nejbližším společníkem jater. Spolu ovlivňují nervy, šlachy, klouby, páteř i štítnou žlázu. Významně se také podílí na trávení. Čím kvalitnější žluč, tím lepší proces zpracování potravy.
Celostní medicína považuje žluč za esenciální tekutinu, která vzniká v játrech, vtéká do žlučníku a v něm se hromadí. Žlučník je tedy takové „skladiště“. Tekutina odtud putuje do tenkého střeva, kde pomáhá rozkládat potravu.
Emoce hněvu, zlosti, bojácnosti nebo hysterie odpovídají elementu dřeva. Jakákoli agresivní energie ale působí destruktivně na rovnováhu a funkci žlučníku. Porucha žlučníku se pak může projevit bolestmi velkých kloubů (např. lokty, kyčle, ramena), migrénou, nevolností po jídle, pálením žáhy i nespavostí (především mezi 23. a 1 hodinou ranní), ale i poruchami zraku.
Následkem dlouhodobého a výrazného oslabení žlučníku jsou pak záněty, které vedou k tvorbě žlučových kamenů, ale mohou vyústit až v nádorové onemocnění. Kameny jsou způsobené vysokou hladinou cholesterolu v krvi, kdy žlučové kyseliny nejsou schopné udržet cholesterol v tekutém stavu a ten se následně shlukuje a krystalizuje.
Z hlediska psychiky se nízká energie žlučníku projevuje krátkými a rychlými projevy zlosti, hysterií, cholerickým chováním, strachem držet se svých názorů a snahou udržet věci „pod pokličkou“.
Abychom se tomu všemu vyvarovali, je důležité udržovat energii žlučníku a zajistit, aby fungoval správně.
Důležité je odlehčit trávení a výrazně omezit nebo nejlépe úplně vynechat tučná a smažená jídla, živočišné tuky, a to včetně mléka. Vyřadit je nutné i veškeré chemické preparáty. Vyhýbat bychom se pak měli pití alkoholu a kávy.
Pro posílení fungování žlučníku je zapotřebí věnovat pozornost svému duševnímu stavu a emocím. Naučme se „trávit“ názory druhých lidí s klidem a pokorou. Uvědomme si, že jejich názory a a postoje plné zloby nejsou naše. Učme se je přijímat jako informaci, jako pozorovatelé. Nebojme se střetů a konfliktů a trvejme si nesobecky na svých potřebách a názorech. Nedržme v sobě hněv.
Jaro je období vhodné pro očistu organismu. Dobré je začít den sklenicí vlažné vody nalačno s citronem. To podpoří trávení. Ve stravě stále ještě zůstávají teplejší jídla, luštěniny, obiloviny, ale postupně k nim zařazujeme lehčí a čerstvější složky potravin jako listovou zeleninu, ředkvičky, červenou řepu, pampelišky, kopřivy, čekanku.
Ne očistu jsou vhodné bylinné čaje – kopřiva, lapacho, ostropestřec mariánský (pozměňuje skladbu žluči a pomáhá rozpouštět žlučové kameny; působí jako antioxydant), měsíček lékařský. Doporučené jsou také super potraviny jako chlorella, zelený ječmen nebo spirulina.
Vhodná je v tomto období i tinktura z vlaštovičníku, která řeší dysfunkce a ucpání žlučovodů.
Žlučník je možné podpořit i cvikem viz obrázek níže.