Březen je měsíc žlučníku. Vnímejte své emoce.

12.03.2021 | Relax studio LEA

Po elementu vody, který vládne lednu a únoru, je březen měsícem, který patří elementu dřeva. Ten symbolizuje růst, vývoj, tvůrčí sílu. Dřevo je jediným z elementů, který neustále roste a rozvíjí se.

Žlučník – element dřeva

Jedná se o orgán, který je nejbližším společníkem jater. Spolu ovlivňují nervy, šlachy, klouby, páteř i štítnou žlázu. Významně se také podílí na trávení. Čím kvalitnější žluč, tím lepší proces zpracování potravy.

Celostní medicína považuje žluč za esenciální tekutinu, která vzniká v játrech, vtéká do žlučníku a v něm se hromadí. Žlučník je tedy takové „skladiště“. Tekutina odtud putuje do tenkého střeva, kde pomáhá rozkládat potravu. 

Oslabení žlučníku se může projevit bolestmi kloubů i výbuchy hněvu

Emoce hněvu, zlosti, bojácnosti nebo hysterie odpovídají elementu dřeva. Jakákoli agresivní energie ale působí destruktivně na rovnováhu a funkci žlučníku. Porucha žlučníku se pak může projevit bolestmi velkých kloubů (např. lokty, kyčle, ramena), migrénou, nevolností po jídle, pálením žáhy i nespavostí (především mezi 23. a 1 hodinou ranní), ale i poruchami zraku.

Následkem dlouhodobého a výrazného oslabení žlučníku jsou pak záněty, které vedou k tvorbě žlučových kamenů, ale mohou vyústit až v nádorové onemocnění. Kameny jsou způsobené vysokou hladinou cholesterolu v krvi, kdy žlučové kyseliny nejsou schopné udržet cholesterol v tekutém stavu a ten se následně shlukuje a krystalizuje.

Z hlediska psychiky se nízká energie žlučníku projevuje krátkými a rychlými projevy zlosti, hysterií, cholerickým chováním, strachem držet se svých názorů a snahou udržet věci „pod pokličkou“.

Abychom se tomu všemu vyvarovali, je důležité udržovat energii žlučníku a zajistit, aby fungoval správně.

Jak se dostat do rovnováhy?

Důležité je odlehčit trávení a výrazně omezit nebo nejlépe úplně vynechat tučná a smažená jídla, živočišné tuky, a to včetně mléka. Vyřadit je nutné i veškeré chemické preparáty. Vyhýbat bychom se pak měli pití alkoholu a kávy. 

Pro posílení fungování žlučníku je zapotřebí věnovat pozornost svému duševnímu stavu a emocím. Naučme se „trávit“ názory druhých lidí s klidem a pokorou. Uvědomme si, že jejich názory a a postoje plné zloby nejsou naše. Učme se je přijímat jako informaci, jako pozorovatelé. Nebojme se střetů a konfliktů a trvejme si nesobecky na svých potřebách a názorech. Nedržme v sobě hněv.

Jak posílit žlučník?

Jaro je období vhodné pro očistu organismu. Dobré je začít den sklenicí vlažné vody nalačno s citronem. To podpoří trávení. Ve stravě stále ještě zůstávají teplejší jídla, luštěniny, obiloviny, ale postupně k nim zařazujeme lehčí a čerstvější složky potravin jako listovou zeleninu, ředkvičky, červenou řepu, pampelišky, kopřivy, čekanku.

Ne očistu jsou vhodné bylinné čaje – kopřiva, lapacho, ostropestřec mariánský (pozměňuje skladbu žluči a pomáhá rozpouštět žlučové kameny; působí jako antioxydant), měsíček lékařský. Doporučené jsou také super potraviny jako chlorella, zelený ječmen nebo spirulina.

Vhodná je v tomto období i tinktura z vlaštovičníku, která řeší dysfunkce a ucpání žlučovodů.

Žlučník je možné podpořit i cvikem viz obrázek níže.